بارندگی‌های اخیر زمینه ایجاد ذخیره‌سازی آب معادل ۶ میلیارد مترمکعب را فراهم کرده که این موضوع به صورت سطحی و زیرزمینی در مخازن ذخیره شده و هر لیتر آن با وسواس خاصی صرف آبادی کشور خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ایرنا، سیل همواره واژه منفوری است که بیان آن با یادآوری خاطرات منفی همراه می‌شود، البته با استقرار سامانه‌های هشداری دقیق و اجرا مطابق دستورالعمل‌ها توسط مسئولان، دستگاه‌های اجرایی و مردم می‌توان از خسارات مالی و جانی سیل به شدت کاست، اما توجه به نقاط منفی بارش‌های شدید نباید از انتشار نقاط مثبت آن جلوگیری کند.

یکی از مهم‌ترین نقاط مثبت بارش‌های اخیر مهیا کردن حجم قابل توجهی آب برای منابع آبی تشنه کشور است. بر اساس آمار موسسه تحقیقات آب، با توجه به روند بارش‌های مردادماه در طول ۵۳ سال گذشته پیش‌بینی می‌شد، کشور در این بازه زمانی ۳.۸ میلیمتر بارش به طور سراسری دریافت کند.

حال با وجود گذشت ۱۱ روز از مردادماه سال ۱۴۰۱، شاهد وقوع ۱۴.۶ میلیمتر بارندگی در پهنه وسیع کشور هستیم؛ به معنای دیگر در مردادماه امسال نزدیک به ۴ برابر متوسط بلندمدت شاهد بارش باران در ایران بوده‌ایم.

اضافه‌شدن ۶ میلیارد مترمکعب آب به صورت سطحی و زیرزمینی

طبیعتاً با توجه به دمای بالای و همچنین تبخیر و تعرق صورت گرفته، همه بارش ثبت شده کشور به منابع آب قابل دسترس تبدیل نمی‌شود، اما بر اساس برآورد انجام شده با توجه به اطلاعات ارائه شده توسط شرکت مدیریت منابع آب ایران، بارش باران در روزها گذشته زمینه ایجاد ظرفیت (ذخیره) آبی معادل ۶ میلیارد و ۱۵ میلیون مترمکعب را فراهم کرده است.

با توجه به دستور وزیر نیرو مبنی بر تمرکز صنعت آب به منظور ذخیره‌سازی حداکثر منابع حاصل شده از باران، این میزان آب فراهم شده بر اساس اطلاعات پایش شده ورودی سدهای کشور از تاریخ شروع بارش‌ها در فصل تابستان، یک میلیارد و ۲۸۸ میلیون مترمکعب آب به ذخیره سدهای کشور به‌صورت آب سطحی اضافه کرده است که ۳۱۸ میلیون مترمکعب از این عدد مرتبط با بارش‌های چند روز گذشته است.

علاوه بر این، ۴ میلیارد و ۷۲۷ میلیون مترمکعب دیگر نیز به دو صورت آب زیرزمینی به سفرهای منابع آبی اضافه شده و یا در قالب حق‎آبه محیط زیست حجم تالاب‌ها، آبگیرها و سایر محل‌های ذخیره طبیعی آب را سیراب کرده است.

مدیریت منابع آب در دولت قبل بدون ضابطه بود

یکی از مهم‌ترین مشکلات مدیریت منابع آبی کشور در دولت‌های گذشته مسئله نداشتن ضابطه دقیق در رهاسازی منابع آبی سدهای کشور بوده است.

مسئله‌ای که با روی کارآمدن دولت جدید و همچنین تغییر ریل سیاست‌گذاری وزارت نیرو در حوزه زیرساخت‌های برق و آب با تغییر روبرو شده و حکمرانی موثر آب به عنوان مرجع مدیریت در این حوزه استقرار پیدا خواهد کرد.

تاکید وزیر نیرو بر مدیریت دقیق منابع آبی

این موضوع در صحبت‌های وزیر نیرو نیز جایگاه ویژه‌ای داشته و محرابیان در حاشیه بازدید از موسسه تحقیقات آب به مسئله اصلاح و تقویت حکمرانی منابع آب در کشور اشاره کرد و گفت: «در چارچوب اصلاح استقرار نظام حکمرانی آب طی شش ماه گذشته، مدیریت سدها متحول شده است.»

با توجه به این سخنان وزیر نیرو زمانی دقیق می‌شود که بدانیم، خروجی سدهای کشور در سال آبی جاری تا تاریخ ۱۰ مردادماه سال ۱۴۰۱، ۲۰ درصد کمتر از سال گذشته بوده، در حالی که ورودی آب این سدها ۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته اضافه شده است.

هر لیتر آب باید صرفه آبادانی کشور شود

در حقیقت با توجه به شرایط خشکسالی به وجود آمده، وزارت نیرو استقرار نظام حکمرانی منابع آب صیانت از این مایع حیات را در اولویت کار خود قرار داده و بر خلاف دولت قبل جلوگیری از رهاسازی بدون ضابطه آب به خط قرمز تبدیل شده است.

با توجه به این آمار و ارقام انتظار می‌رود، منابع به دست آمده از بارش‌های سنگین مردادماه به بهترین شیوه مدیریت شده و هر لیتر از این منابع آبی صرف آبادانی کشور شود./ ایرنا

توسط AdminRaf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *