شاید شما هم هواپیماهای در حال پروازی را در ارتفاع بالا دیده باشید که رد سفیدی از خود در آسمان به جا می‌گذارند. این هواپیماها به موتورهای جتی مجهز هستند که از اگزوز آنها، دود حاصل از احتراق در محفظه احتراق خارج می‌شود. از برخورد این دود خروجی داغ و مرطوب با هوای سرد اطراف هواپیما در ارتفاع بالا، کریستال‌های بسیار کوچک یخ تشکیل می‌شود که از دور، به صورت ابری سفید پشت هواپیما می‌نماید.

تشکیل شدن یا نشدن این رد سفید، و چگونگی آن، به ارتفاع پروازی هواپیما و دما و رطوبت هوا بستگی دارد. شاید در شرایطی اصلاً ردی از هواپیما مشاهده نشود؛ ولی در ارتفاع پروازی بالای هشت هزار متری و در هوای مرطوب، شاهد تشکیل این پدیده هستیم و در پشت هر موتور هواپیما، خط سفید جداگانه‌ای می‌بینیم. همچنین، شرایط جوی نظیر سرعت وزش باد، در ماندگاری یا پخش شدن سریع این رد سفید تاثیر دارد؛ یعنی مثلاً اگر شرایط جوی پایدار باشد، حتی مدتها بعد از رد شدن هواپیما، آثار رد سفید هنوز قابل مشاهده است

تشکیل دنباله سفید، فقط مختص هواپیماهای جت نیست، بلکه در پرواز پرندگان در ارتفاع بالا هم امکان تشکیل این دنباله سفید وجود دارد؛ مثلاً در هنگام پرواز یک قو، ممکن است که یک دنباله کوچک سفیدی تشکیل شود که البته شاید به‌زحمت دیده شود.

توسط AdminRaf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *