گندم یک غذای اصلی برای میلیون ها نفر در سراسر جهان است. پس از برنج و ذرت (ذرت)، گندم سومین غلات تولید شده در سراسر جهان و دومین تولید شده برای مصرف انسان است. و با توجه به اهمیت گندم در سیستم غذایی جهانی، هر گونه تأثیری بر تولیدکنندگان عمده مانند خشکسالی، جنگ یا رویدادهای دیگر، می تواند بر کل جهان تأثیر بگذارد.

کدام کشورها بزرگترین تولیدکنندگان گندم هستند؟ این گرافیک اثر کاشیش راستگی، تفکیک ۲۰ سال تولید جهانی گندم را به تفکیک کشور به تصویر می کشد.

۱۰ کشور برتر تولیدکننده گندم

بر اساس داده های سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، در حالی که بیش از ۸۰ کشور مختلف در سراسر جهان گندم تولید می کنند، اکثریت تولید جهانی گندم از تعداد انگشت شماری از کشورها حاصل می شود.

در اینجا، نگاهی به ۱۰ کشور برتر تولیدکننده گندم در سراسر جهان، بر اساس عملکرد کل بر حسب تن از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ آورده شده است: چین، بزرگترین تولید کننده گندم در جهان، در دو دهه گذشته بیش از ۲.۴ میلیارد تن گندم تولید کرده است که تقریباً ۱۷ درصد از کل تولید از ۲۰۰۰-۲۰۲۰ را تشکیل می دهد.

اکثر گندم چین در داخل کشور برای کمک به برآوردن تقاضای فزاینده غذایی این کشور استفاده می شود. چین بزرگترین مصرف کننده گندم در جهان است. در سال ۲۰۲۰/۲۰۲۱، این کشور تقریباً ۱۹ درصد از مصرف جهانی گندم را به خود اختصاص داده است.

دومین کشور بزرگ تولید کننده گندم هند است. در دو دهه گذشته، هند ۱۲.۵ درصد گندم جهان را تولید کرده است. هند نیز مانند چین، بیشتر گندم خود را به دلیل تقاضای قابل توجه مواد غذایی در سراسر کشور حفظ می کند.

روسیه، سومین تولیدکننده بزرگ گندم در جهان، همچنین بزرگترین صادرکننده گندم در جهان است. این کشور در سال ۲۰۲۱ بیش از ۷.۳ میلیارد دلار گندم صادر کرد که تقریباً ۱۳.۱ درصد از کل صادرات گندم در آن سال را به خود اختصاص داد.

تاثیر روسیه و اوکراین بر بازار جهانی گندم

از آنجایی که روسیه و اوکراین هر دو از تولیدکنندگان مهم گندم در جهان هستند، درگیری مداوم بین دو کشور باعث اختلالات گسترده در بازار جهانی گندم شده است.

این درگیری بر صنایع مجاور نیز تأثیر گذاشته است. به عنوان مثال، روسیه یکی از تامین کنندگان عمده کود در جهان است. این درگیری منجر به کمبود جهانی کود شده است که می تواند منجر به کمبود مواد غذایی در سراسر جهان شود.

توسط AdminRaf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *