رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نشستی با حضور مسئولان بانک مرکزی گفت: دولت تصمیم گرفته است که واردات خودرو یا قطعات آن با ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی میسر شد.

محمدرضا پور ابراهیمی افزود: اکنون تمامی صادرکنندگان می‌توانند ارز را به واردات خودرو خود یا دیگران اختصاص دهند.

وی اظهار داشت: دولت در کمیته ارزی تصمیم‌های خیلی خوبی گرفته و زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی، صنایع دستی و دانش بنیان، خدمات فنی، مهندسی و صنایع خلاق را به نحوی فراهم کرده که دغدغه فعالان اقتصادی رفع می‌شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به پیشنهاد‌های کمیسیون اقتصادی در احکام بانکی برنامه هفتم توسعه گفت: بخش عمده این احکام در متن اصلاح قانون بانک مرکزی آمده است.

وی ادامه داد: تمام اصلاحات تصویب شده و فقط در سه تا چهار بند این قانون از جمله شورای فقهی و اختیارات تام بانک‌ها بین کمیسیون اقتصادی مجلس و شورای نگهبان اختلاف افتاده و ما بر نظر خود اصرار کردیم که این بند‌ها برای تصویب به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.

پورابراهیمی یادآور شد: 2 ماه است که در مجمع بند‌های همین اختلافات بحث می‌شود، اما کار تقریبا تمام شده و اگر مشکلی پیش نیاید حداکثر تا پایان مهر قانون جدید بانک مرکزی که در آن تمامی احکام و اصلاحات می‌آید که در صورت تصویب، احکام دیگر کنار می‌روند.

وی افزود: قانون برنامه هفتم توسعه پنج ساله است، اما ما در قانون دائمی اعلام کردیم که اخذ سود مرکب از تسهیلات خلاف و غیرشرعی است و دستگاه نظارتی با این تخلف برخورد می‌کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در برنامه هفتم توسعه در زمینه لایحه دولت کار کردیم و در این زمینه سود مرکب از این قانون حذف شده است.

پورابراهیمی در ادامه با اشاره به همه مشکلات سال‌های گذشته در تولید و صادرات پسته گفت: امسال تولید پسته کشور 220 هزار تن برآورد می‌شود و 30 هزار تن در انبار‌ها داریم که در مجموع 250 هزار تن ظرفیت صادرات پسته امسال کشور است.

وی افزود: آمریکا 600 هزار تن تولید پسته دارد لذا اگر صادرات این محصول را تسهیل نکنیم کشور دچار چالش می‌شود؛ صادرات این محصول ایران 2 میلیارد و 500 میلیون دلار واردات ارز به کشور دارد که بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس تصمیم‌های مهمی اخذ شد گفت: در این زمینه پرداخت 60 هزار میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش مصوب شد که 50 درصد در صندوق توسعه ملی و مابقی توسط بانک‌ها تامین اعتبار می‌شود.

وی یادآور شد: همچنین یک میلیارد دلار از سپرده ارزی صندوق توسعه ملی در بانک عامل به صادرات کشاورزی اختصاص یافت که این قرارداد‌ها از روز شنبه فعال می‌شوند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: کارت‌های بازرگانی متوقف شده نیز توقف فعالیت بازرگانان را به همراه داشته و صادرات بعضا توسط افغانستانی‌ها و پاکستانی‌ها انجام می‌شود لذا 6 ماه توقف فعالیت کارت‌های بازرگانی لغو می‌شود که این امر رقابتی ایجاد می‌کند و اثر این تصمیم‌ها را در قیمت پسته خواهیم داد.

پورابراهیمی عنوان کرد: با تشکیل ستاد عالی پسته و تکمیل تصمیم‌های مجلس می‌توانیم روند صادرات محصولات کشاورزی را تسهیل کنیم.

توسط AdminRaf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *