سخنگوی دولت از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان خبر داد.

به گزارش تسنیم علی بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت ظهر امروز طی توئیتی در صفحه شخصی خود از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون رتبه‌بندی معلمان خبر داد.

محمد وحیدی عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز پیش از این در توضیح نحوه امتیازبندی معلمان بر اساس این قانون، به تسنیم گفته بود: طبق این قانون، مجموع امتیازات دیده شده برای کسب رتبه مختلف یک هزار امتیاز است و دو مرحله «تطبیق» و «ارتقا» در قانون دیده شد و بر اساس امتیازات اخذ شده تمامی معلمان بر طبق 4 شاخصه شایستگی‌های عمومی، شایستگی‌های تخصصی، شایستگی‌های حرفه‌ای و تجربه رتبه‌بندی می‌شوند  و پس از 5 سال نیز ارتقا می‌گیرد.

بر اساس این قانون  به شاخص‌های تعیین شده یعنی شایستگی عمومی 300 امتیاز، شایستگی تخصصی 260، شایستگی حرفه‌‌ای  240 امتیاز و تجربه تا 200 امتیاز تعلق می‌یابد و معلمان حائز رتبه تا 500 امتیاز آموزشیار معلم، مربی معلم 500 امتیاز، استادیار معلم 650 امتیاز، دانشیار معلم 750 امتیاز، استاد معلم 900 امتیاز اخذ خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش پیشتر گفته بود که رتبه‌بندی معلمان از اول شهریور 1400 در فیش حقوقی فرهنگیان اعمال خواهد شد.

ضمنا، این مصوبه‌ی مجلس سال گذشته برای تأیید به شورای نگهبان ارسال شده بود که مجلس در اسفندماه موارد و ایرادات شورا را رفع و مجددا به این شورا ارسال کرده که شورا در نیمه‌ی اسفند 1400 مصوبه را تأیید کرد. ضمنا این قانون 18 اسفند جهت اجرا توسط رئیس مجلس به رئیس‌جمهور ابلاغ شد.

پس از آن نیز دولت مشغول تدوین آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان شد که سخنگوی دولت در تاریخ 18 خردادماه 1401 از تصویب کلیات این آیین‌نامه خبر داد و گفته بود برخی موارد برای اجرا باقی‌مانده که بزودی رفع می‌شود.

متن قانون نظام رتبه‌بندی معلمان که توسط محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در تاریخ 18 اسفندماه 1400 به آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور ابلاغ شده است، به شرح زیر است:

ماده1ـ در اجرای جزء (2) بند «الف» ماده (63) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1395/12/14 و به منظور افزایش کیفی فرآیند تعلیم و تربیت، اعتلای کرامت و منزلت اجتماعی معلمان، استقرار نظام پرداخت­ها براساس تخصص و شایستگی­ها، عملکرد رقابتی معلمان، مهندسی نیروی انسانی، توسعه مستمر و نظام­مند شایستگی­های عمومی، تخصصی، حرفه­ای و تربیتی و کیفیت عملکرد معلمان، تقویت انگیزه و رضایت‌مندی شغلی و ارتقای تعهد و تقویت هویت حرفه­ای معلمان براساس نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، نظام رتبه­بندی معلمان مطابق مواد این قانون تعیین و اجراء می­شود.

ماده2ـ در این قانون، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­روند:

1ـ معلمان: به افرادی اطلاق می­شود که صرفاً رسالت خطیر تعلیم و تربیت دانش­آموزان را در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی برعهده دارند؛ مانند آموزگار، دبیر، هنرآموز، مربی امور تربیتی، مشاور واحد آموزشی، مراقب سلامت، نیروهای توانبخشی مدارس استثنائی، مدیر و معاون در واحدهای آموزشی و تربیتی

2ـ شایستگی: ترکیبی است از دانش، مهارت، نگرش، بینش، خلاقیت، نوآوری و ویژگی­های فردی مبتنی بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که به فرد معلم این امکان را می­دهد تا وظایف مربوط به شغل را به طور موفقیت­آمیز انجام دهد.

3ـ صلاحیت معلمی: مجموعه­ای از شایستگی­های ناظر بر جنبه­های هویت فردی و حرفه­ای (اخلاق و تعهد حرفه­ای، دانش تخصصی، دانش و مهارتهای تربیتی) که معلم باید در جهت تقویت و ارتقای توانمندی­های ضروری مرتبط با فرآیند تعلیم وتربیت کسب و برای بهبود مستمر آن تلاش نماید و برآیند شایستگی­های عمومی، تخصصی و حرفه­ای است.

1ـ 3ـ شایستگی عمومی: مجموعه­ای از صفات و ویژگی­های شخصیتی فرد، شامل باورها، نگرش­ها، اعتقادات و رفتار مبتنی بر نظام ارزشی، فرهنگی و اخلاقی جامعه اسلامی و نظام آموزش و پرورش کشور است که زمینه را برای انجام کار متعهدانه آماده می­کند و پایبندی فرد را به ارزش­های اسلامی و انقلاب اسلامی، قوانین و مقررات آشکار می­سازد. این دسته از شایستگی­ها در طول خدمت مشمولین مورد بررسی و تأیید قرار می­گیرد.

2ـ 3ـ شایستگی تخصصی: مجموعه­ای از توانمندی­های مرتبط با تسلط بر فرآیند و برآیند دانش تخصصی (موضوع تدریس)، دانش تربیتی و سایر حوزه­های دانشی مرتبط با یاددهی ـ یادگیری، دستاوردها، خلاقیت و نوآوری­های علمی مرتبط، آخرین مدرک تحصیلی و توانایی تفکر علمی و انجام پژوهش در آن حیطه که فرد برای انجام مؤثر وظایف شغلی خود باید از آنها برخوردار باشد.

3ـ 3ـ شایستگی حرفه­ای: مجموعه­ای از توانمندی­های مرتبط با به­کارگیری تلفیقی دانش، نگرش و مهارتهای تخصصی و تربیتی و عملکرد رقابتی معلمان در موقعیت آموزشی و تربیتی مبتنی بر نظام آموزشی معیار در جمهوری اسلامی ایران.

4ـ تجربه: توانمندی­هایی است که افراد مذکور در بند (1) این ماده در طول سالهای خدمت در حیطه تعلیم و تربیت و مدیریتی مرتبط با معلمی کسب نموده‌اند.

5 ـ نظام رتبه­بندی معلمان: نظامی مستقل و ویژه معلمان وزارت آموزش و پرورش است، شامل مجموعه­ای از اصول، قواعد و فرآیندهایی که به منظور کسب اهداف مندرج در ماده (1) این قانون مبتنی بر ارزشهای اسلامی در چهارچوب این قانون طراحی و اجراء می­شود.

6 ـ رتبه: سطحی از دانش، توانایی­ها، مهارت­ها، تجربیات، شایستگی­ها و عملکردهای فردی و شغلی معلمان است که بر مبنای نتایج ناشی از فرآیند ارزشیابی تعیین می­شود.

تبصره ـ ارزیابی بند (1ـ 3) این ماده در مورد اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی، بر اساس معیار مندرج در بند «ح» ماده (42) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386/7/8 خواهد بود.

ماده3ـ معلمان براساس شایستگی­های عمومی، تخصصی و حرفه­ای و تجربه خود در رتبه­های پنجگانه به ترتیب: آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم قرار می­گیرند.

ماده4ـ فرآیند رتبه­بندی برای کلیه معلمان، در یکی از رتبه‌های ماده (3) این قانون و مطابق آیین‌نامه اجرائی آن حداکثر تا سه ماه پس از ابلاغ قانون، بر مبنای امتیازات ناشی از معیارهای ذیل با رعایت ترتیب اولویت، انجام می‌شود.

1ـ شایستگی عمومی

2ـ شایستگی تخصصی

3ـ شایستگی حرفه‌ای

4ـ تجربه

تبصره ـ افراد موضوع لایحه قانونی راجع به استفاده کارکنان کادر اداری وزارت آموزش و پرورش که برای خدمت معلمی استخدام شده‌اند از طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان کشور و احتساب سوابق تجربی آنان مصوب 1358/9/17 شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران با اصلاحات بعدی، نیز مشمول این قانون می‌شوند.

ماده5 ـ کسب رتبه­های بالاتر مستلزم حداقل پنج­سال خدمت در هر یک از رتبه­ها و کسب سایر شرایط لازم تعیین شده در آیین­نامه اجرائی این قانون خواهد بود.

تبصره1ـ دوره خدمت در هر رتبه برای معلمان شاغل در دوره ابتدائی، مدارس استثنائی، مناطق محروم، مرزی و عشایری به ازای هر سال خدمت تمام وقت در این مناطق سه ماه کاهش می­یابد.

تبصره2ـ دوره خدمت در هر رتبه برای نخبگان موضوع سند راهبردی کشور در امور نخبگان مصوب 1391/7/11 شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی صرفاً برای یکبار حداقل سه سال می­باشد.

تبصره3ـ حداقل سابقه خدمت معلمی برای کسب رتبه­های دانشیار معلم و استاد معلم به ترتیب(15) و(21) سال است و ارفاقات مذکور در تبصره‌های (1) و (2) این ماده، از این مدت کسر می­شود.

ماده6 ـ برای رتبه­های موضوع این قانون، فوق­العاده رتبه­بندی در احکام کارگزینی معلمان تعیین می­شود. فوق­العاده مذکور برای معلمان با رتبه آموزشیار معلم حداقل چهل و پنج درصد(45%)، مربی معلم حداقل پنجاه و پنج درصد(55%)، استادیار معلم حداقل شصت و پنج درصد(65%)، دانشیار معلم حداقل هفتاد و پنج درصد (75%) و استاد معلم حداقل نود درصد (90%) مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق­العاده شغل می­باشد.

تبصره1ـ فوق­العاده رتبه­بندی معلمان جزء عوامل مبنای محاسبه حداقل حقوق کارکنان دولت و حداقل دریافتی مقرر در قوانین بودجه سنواتی نیست.

تبصره2ـ دولت مکلف است همه امتیازات و درصدهای موضوع فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را برابر سایر کارکنان دولت، به مشمولان این قانون اختصاص دهد و فوق­العاده رتبه­بندی موضوع این ماده علاوه بر امتیازات و درصدهای مزبور می­باشد و مشمول کسور بازنشستگی نیز می­گردد.

تبصره3ـ فوق­العاده رتبه­بندی موضوع این قانون، از تاریخ 1400/6/31 اعمال می­گردد. معلمان بازنشسته قبل از این تاریخ، مشمول این قانون نمی‌شوند.

ماده7ـ به منظور اجرای صحیح نظام رتبه­بندی، هیأت­های ممیزه مرکزی، استانی، شهرستانی، منطقه­ای و ناحیه با ترکیب زیر تشکیل می­شود:

الف ـ اعضای هیأت ممیزه مرکزی:

1ـ وزیر آموزش و پرورش (رئیس هیأت)

2ـ معاون برنامه­ریزی و توسعه منابع (نائب رئیس)

3ـ رئیس مرکز برنامه­ریزی منابع انسانی و امور اداری (دبیر)

4ـ دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش

5 ـ دو نفر از معاونان وزارت آموزش و پرورش به انتخاب رئیس هیأت

6 ـ مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات

7ـ دو نفر صاحب­نظر موثق و امین به انتخاب وزیر آموزش و پرورش

8 ـ رئیس دانشگاه فرهنگیان

9ـ رئیس مرکز حراست

ب ـ اعضای هیأت ممیزه استانی:

1ـ مدیرکل آموزش و پرورش استان (رئیس هیأت)

2ـ معاون پژوهش، برنامه­ریزی و توسعه منابع استان (نائب رئیس)

3ـ مدیر منابع انسانی و امور اداری (دبیر)

4ـ یکی از مدیران ادارات آموزش و پرورش شهرستان /منطقه/ناحیه به انتخاب مدیرکل

5 ـ دو نفر صاحب­نظر موثق و امین به انتخاب مدیرکل

6 ـ معاونان اداره کل آموزش و پرورش استان و رئیس اداره استثنایی

7ـ رئیس اداره حراست

8 ـ مدیر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات

9ـ مدیر پردیس دانشگاه فرهنگیان استان

پ ـ اعضای هیأت ممیزه شهرستان /منطقه /ناحیه:

1ـ رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان /منطقه /ناحیه (رئیس هیأت)

2ـ معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی (نائب رئیس)

3ـ کارشناس امور اداری و تشکیلات (دبیر)

4ـ معاونان آموزش و پرورش شهرستان/ منطقه/ ناحیه و نماینده اداره استثنایی استان

5 ـ یک نفر از مدیران واحدهای آموزشی با انتخاب رئیس هیأت

6 ـ دو نفر صاحب­نظر موثق و امین با انتخاب رئیس هیأت

7ـ کارشناس حراست

8 ـ کارشناس ارزیابی

ماده8 ـ معلمانی که امتیازات لازم را برای ارتقاء به یکی از رتبه­های موضوع این قانون کسب نموده­اند، هر سه سال یک­بار مجدداً مورد ارزیابی قرار می­گیرند. چنانچه در ارزیابی مجدد امتیاز لازم را برای حفظ رتبه خود کسب ننمایند، با توجه به امتیاز­بندی مکتسبه به رتبه­های پایین­تر تنزل می­یابند. دو بار تنزل رتبه، موجب خروج از رسته آموزشی و فرهنگی می­گردد.

ماده9ـ آیین­نامه اجرائی این قانون، حداکثر ظرف یک­ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، توسط وزارت آموزش و پرورش با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور و دو نفر از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی به انتخاب کمیسیون (به عنوان ناظر) تهیه می­شود و به تصویب هیأت وزیران می­رسد.

توسط AdminRaf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *