فرمانده انتظامی پایتخت از دستگیری سارقان صندوق امانات بانک ملی خبر داد.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت از دستگیری سارقان صندوق امانات بانک ملی خبر داد.

رئیس پلیس پایتخت گفت: از ساعات اولیه روز دوشنبه که از این سرقت باخبر شدیم، مجموعه پلیس پیوسته بازدیدها و کار کارشناسی خود را آغاز کرد.

وی ادامه داد: مجموعه پلیس آگاهی تهران بزرگ مجرب‌ترین و توانمندترین کارآگاهان را دارد که آنها طی طرح‌های عملیاتی توانستند سارقین را شناسایی کنند.

*دستگیری سارقان صندوق امانات بانک ملی در کمتر از ۴۸ ساعت

رئیس پلیس پایتخت افزود: با تلاش شبانه‌روزی همکاران در کمتر از ۴۸ ساعت تمامی سارقین و مرتبطین شناسایی و دستگیر شدند. تلاش شبانه روزی مأموران و کارآگاهان پلیس آگاهی در خصوص سرقت بانک ملی از ۸ صبح روز ۱۶ خرداد بدون هیچ سرنخی شروع شد و با انجام اقدامات فنی در کمتر از ۲۴ ساعت پلیس به جریان سرقت پی برده و عناصر اصلی سرقت شناسایی شدند.

وی گفت: از ۲۴ ساعت دوم کار برای دستگیری آغاز شد و مجرمین در تهران و چند شهرستان و با تیراندازی و مضروب شدن دستگیر شدند، برخی به خارج متواری شدند که با اقدام سریع اینترپل فراجا و اعلان قرمز و با اقدام هماهنگ با کشور خارجی سه تن را در آن کشور خارجی دستگیر کرده و در دست افسر رابط است که به زودی به کشور استرداد می شوند.

سردار رحیمی ادامه داد: یکی از نفرات اصلی این تیم جزو سه نفر دستگیر شده در خارج از کشور است.

وی بیان کرد: همچنین بخش اعظمی از اموال مسروقه مردم کشف شده است و برخی به فروش رسیدند.

وی با بیان اینکه مالباختگان به پلیس آگاهی مراجعه نکنند گفت: پلیس با تمام توان پای پرونده امده و ۲۰ کارآگاه شبانه روز پای کار بودند.

*کشف بخش زیادی از اموال مسروقه

رحیمی با اشاره به اینکه تحقیقات پلیس برای کشف دیگر اموال مردم که از صندوق امانت به سرقت رفته همچنان ادامه دارد، گفت: پلیس با اقتدار و توانمندی که دارد، توانسته در کمترین زمان ممکن هم سارقین را دستگیر و هم بخش زیادی از اموال را کشف کند.

رئیس پلیس پایتخت در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند سارق دستگیر شده است؟ گفت: تعداد سارقین 13 نفر بوده است و تعدادی درحال انتقال به داخل کشور هستند.

*یک ماه قبل به بانک تذکر داده بودیم

سردار رحیمی با اشاره به نحوه سرقت گفت: متاسفانه در زمینه مسائل ایمنی بانک دچار ضعف بوده است و زمینه سرقت فراهم شده است. پلیس به همین بانک یک ماه قبل تذکر داده بود و متاسفانه هیچ کدام از نقاط ضعف امنیتی برطرف نشده است.

وی گفت: عوامل بانک دخالت مستقیم در سرقت نداشته‌اند اما دو نفر در زمینه رعایت نکردن مسائل امنیتی قصور داشته‌اند که دستگیر شده‌اند. سارقان سابقه سرقت ناموفق از بانک هم داشتند و بیش از ۱۲ ساعت برای سرقت دربانک حضور داشتند.

*هیچ سند امنیتی در بانک نبوده است

فرمانده انتظامی پایتخت گفت: بین سارقین افراد متخصص متخلف در حوزه‌های دوربین ، کامپیوتر ، هوا برش بوده و یک نفر هم خانم بوده که در امر فروش با آنها مشارکت داشته است.

وی گفت: تخصص تیم اصلی هم در تهران و شهرستانها سرقت بانک بوده است.

سردار رحیمی افزود: حتی یک نفر نگهبان در بانک حضور نداشته و  بانک نه به سامانه مهام نه به کلانتری و نه به پلیس ۱۱۰ هیچ سیستم ارتباطی نداشته است. هیچ سند امنیتی در بانک نبوده است و این موضوع کذب بوده و همه اموال ارزشمند مردم اعم از پول و سکه و ارز بوده است.

*۱۳ نفر از متهمان سرقت بانک ملی دستگیر شدند

در همین راستا، علی صالحی دادستان تهران عنوان کرد: ۱۳ نفر از متهمان سرقت بانک ملی دستگیر شدند و مقادیر زیادی از اموال مسروقه نیز کشف شده است.

وی با بیان اینکه ۱۰ نفر از متهمان در تهران و شمال کشور دستگیر شدند، عنوان کرد: ۳ نفر از سارقان متواری در کشور همسایه دستگیر شدند. مقادیر زیادی از اموال مسروقه در فرودگاه امام خمینی (ره) در ماشینی که توسط متهمان تهیه شده بود و مقادیری در تهران کشف شد.

صالحی با بیان ایکه بررسی‌های لازم در خصوص این پرونده در حال انجام است، گفت: در حال حاضر متهمان تحت تحقیقات قضایی و در اختیار ضابطان قرار دارند.

*ماجرای سرقت از بانک ملی چه بود؟

لازم به ذکر است که خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس پیش از این کسب اطلاع کرده بود که سرقت در پنجشنبه شب و در ساعات بامدادی روز ۱۳ خرداد به وقوع پیوسته و سارقان از طریق درب پشت ساختمان که در داخل پارکینگ داخلی وجود دارد با تخریب و بریدن قفل وارد ساختمان شده و بعد از برش دادن در گاوصندوقی بزرگ و بر هم زدن رمز آن به محوطه صندوق امانات بانک وارد شده اند.

 بر اساس تحقیقات صورت گرفته ۲۵۰ صندوق امانات تخریب شده اما محتویات فقط ۱۶۹ صندوق تخلیه شده است.

 گفتنی است سارقان بعد از سرقت از درب پشتی بانک که در داخل پارکینگ قراردارد و قفلش را شکسته بودند خارج شده و دوباره بر روی آن در «قفل» زده و درنهایت از پارکینگ خارج شدند.

توسط AdminRaf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *